Ekonomi

ABD’li milletvekilleri Ukrayna’ya yardım için İran’a petrol yaptırımı öneriyor

ABD’li yasa koyucuların son hamlesiyle, Ukrayna, İsrail ve Hint-Pasifik bölgesini desteklemeyi amaçlayan ve İran’ın petrol ihracatını hedef alan yaptırımları da içeren yeni bir yardım paketi önerildi. Bu gelişme, İran’ın geçtiğimiz hafta sonu İsrail’e yönelik füze ve insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak geldi. Halen tartışılmakta olan paket, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’dan geçmesi ve ardından Başkan Joe Biden tarafından imzalanması halinde İran’ın petrol ihracatını etkileme olasılığı sunuyor.

Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson’a göre Temsilciler Meclisi Cumartesi gününe kadar pakete ilişkin oylarını kullanabilir. Öneri, Çin’den gelen talep ve ABD finansal sistemi dışında gerçekleştirilen işlemler nedeniyle artan İran petrol ihracatının ortasında geldi.

Yardım paketinde İran ham petrolü ve ürünlerinin nakliyesi ve işlenmesinde yer alan kuruluşlara yaptırım uygulanmasını öngören Stop Harboring Iranian Petroleum Act (SHIP) gibi tedbirler de yer alıyor. Yaptırımları ihlal eden tesisler ABD limanlarından iki yıl süreyle men edilebilecek. Ancak tasarı, Başkan’ın petrol fiyatlarındaki artışları önlemek için kullanabileceği 180 günlük muafiyetleri de içererek potansiyel piyasa aksaklıklarını hesaba katıyor.

Yaptırımların bir diğer önemli yönü de Çinli finans kuruluşlarının dahil olduğu İran petrol işlemlerine yönelik ikincil yaptırımları genişletmek üzere tasarlanan İran-Çin tedbiridir. Bu yaptırımlar yıllık değerlendirmelere dayanacak ve 2029’a kadar sürecek, ancak ABD Başkanı tarafından yenilenebilir feragat olasılığına da izin verecek.

Yardım paketindeki diğer tedbirler İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ofisine ve ona bağlı yetkililere, vakıflara ve işletmelere yaptırım uygulanmasını amaçlıyor. Bu yaptırımlar İran’ın hayırsever vakıflarını ve petrol işletmelerini de kapsayabilir. Paket ayrıca İranlı liderler ile Hamas ve Hizbullah gibi İran tarafından desteklenen grupların mali varlıkları hakkında raporlar hazırlanmasını ve ilgili ABD hesaplarının kapatılmasını zorunlu kılıyor. Bu eylemler petrol endüstrisini etkileyebilecek misilleme tepkilerini tetikleme potansiyeline sahiptir.

Yardım paketinin sağcı Cumhuriyetçilerin muhalefeti veya diğer faktörler nedeniyle geçememesi halinde, SHIP önlemi ve İran-Çin önlemi de dahil olmak üzere bazı içeriklerinin yılın ilerleyen dönemlerinde başka yasama çabaları yoluyla yasalaştırılması olasılığı hala mevcuttur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu