Haber

Nijer’de Ayaklanma: Başkan Bazoum gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un Nijer’de ayaklanma başlattığı belirtilen Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, korucuların “cumhuriyet karşıtı ayaklanma” başlattığı ve Bazoum’un sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Ordunun ayaklanmaya destek vermediğini açıklayan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ordu, akılları başlarına gelmezse taarruza hazırdır” denildi.

“Ayaklanmanın arkasında bir alay komutanı var”

Ayaklanmanın arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu belirtiliyor. Bazoum’un geçtiğimiz günlerde bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou döneminde aynı görevi yürüten Tchiani’yi görevden almak istediği iddia ediliyor.

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Nijer’de bugüne kadar 4 darbe ve çok sayıda darbe girişimi yaşandı. Ülkedeki en son darbe, Mamadou Tandja’nın devrildiği 2010 yılında kaydedildi. Mohamed Bazoum, Şubat 2021’de seçildi ve ülkedeki demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı oldu ve görevini demokratik olarak seçilmiş halefine bıraktı.

TÜRKİYE’DEN ÜLKESİNE DÖNDÜ

Bazoum artık yemin edemeden 31 Mart 2021’de bir isyan çıkardı ve kısa süre sonra bastırıldı. Ziyaret için Türkiye’de bulunan Bazoum, Mart 2022’de darbe girişiminden sağ kurtulmuş ve hemen ülkesine dönmüştü. Mali’de ve Sahel bölgesinde Burkina Faso’da askeri yönetimlerin iktidara gelmesinden sonra Nijer, Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak görülüyordu. Komşu Mali ve Burkina Faso Rusya’ya yakınlaşırken, Nijer Wagner’le işbirliğine karşı çıkıyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu